Trzonolinowiec coraz bliżej wpisania do rejestru zabytków
Jak przekazał PAP dolnośląski wojewódzki konserwator zabytków Daniel Gibski, wniosek o wpisanie Trzonolinowca do rejestru zabytków wpłynął 3 sierpnia.
W ocenie konserwatora wniosek ten jest jak najbardziej zasadny. „Obiekt ten - dzieło powojennego modernizmu - jest wyjątkowy. Konstrukcja jedna z nielicznych, być może nie tylko na Dolnym Śląsku, ale też w Polsce. W międzyczasie było trochę przekształceń, ale nie wpłynęły one na główną myśl konstrukcyjną, czyli tą wyjątkową ideę opartą na trzonie i kondygnacjach podwieszonych na linach” – podkreślił.
Dodał, że wniosek został złożony prawidłowo i możliwe było już wszczęcie postepowania w tej sprawie. W tym wypadku wnioskodawcą jest sam właściciel budynku dlatego - jak zauważył konserwator - pewne etapy postępowania można przyśpieszyć, jednak przynajmniej miesiąc na całą procedurę trzeba założyć. „To jest może nie tyle skomplikowana, co czasochłonna procedura i pewne terminy muszą być zachowane” – powiedział Gibski.
W rozmowie z PAP prezes spółki Zarządca Sławomir Łata podkreślił, że wpis obiektu do rejestru da wspólnocie możliwość ubiegania się o środki finansowe zarówno z budżetów państwowych jak i gminnych, czyli samorządowych. „Nie jestem w stanie w tym momencie powiedzieć jak to proporcjonalnie będzie wyglądać, niemniej jednak otworzy to na pewno te dwa kierunki możliwości pozyskania środków” – wskazał.
Poinformował też, że w tej chwili spółka oczekuje na złożenie ofert w sprawie wykonania ponownej ekspertyzy. „Ponowne zapytania zostały już rozesłane. Wysłaliśmy je zarówno do dużych ośrodków politechnicznych, jak i do firm, m.in. do tych, które same wyraziły zainteresowanie. Ustaliliśmy ze wspólnotą, że razem z przedstawicielami właścicieli, w tym także Gminą Wrocław dokonamy wyboru” – powiedział. Termin składania ofert został wyznaczony na 18 sierpnia.
„Zaraz po tym usiądziemy do rozmów. Zrobimy to na pewno bez zbędnej zwłoki, a wręcz nawet bardzo szybko” – zapewnił prezes i wyraził nadzieję, że pod koniec sierpnia zostanie już podpisana umowa na wykonanie kolejnej ekspertyzy.
Trzonolinowiec to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków modernistycznych we Wrocławiu, który powstał w latach 1961-1967 przy ul. Kościuszki. Został zaprojektowany przez Andrzeja Skorupę i Jacka Burzyńskiego. Blok ma 12 kondygnacji, na których mieszczą się 44 mieszkania. Podstawą konstrukcji budynku jest żelbetonowy trzon, na którym osadzono stropy na stalowych linach.
Trzonolinowiec w znacznej części stanowi własność prywatną. Gmina Wrocław jest mniejszościowym właścicielem lokali wyodrębnionych w budynku - do zasobu miejskiego należy 11 spośród 44 mieszkań.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.