Darmowy kurs pierwszej pomocy - powinien przejść go każdy
Uczestnicy kursów nie tylko mają okazję poznać teorię, ale także poćwiczyć RKO, pozycję bezpieczną oraz opatrywanie ran. Poza tym ćwiczą, jak należy zachować się w sytuacji kryzysowej. -Najważniejsze to zachować zimną krew i nie bać się podjąć interwencji – mówi Radiu Wrocław Agnieszka Duda, nauczycielka edukacji dla bezpieczeństwa w X LO we Wrocławiu, biorąca udział w szkoleniach. -Jak jest wiele osób, to zawsze musi być ktoś, kto zapyta, czy pogotowie wezwane. Ja nie miałam takiej sytuacji, dla mnie to stres i emocje, ja krwotok zatamuję, pytanie tylko, co mam do dyspozycji.
Przy okazji rozwiewano największe mity, że udzielając nieprawidłowo pomocy, można bardziej zaszkodzić niż pomóc. -Stawka jest najwyższa, więc nie możemy się wahać. Trzeba działać – mówi Radiu Wrocław Michał Podgórski, ratownik medyczny. -Każda pierwsza pomoc jest dobra i warto znać kilka podstawowych zasad. Laik nie musi udzielać pomocy profesjonalnie poszkodowanemu, ale może starać się działać logicznie i na tyle, ile potrafi pomóc najlepiej, jak może.
Ratownicy przekonują, metody stale się rozwijają i pozwalają nieść pomoc szybciej i skuteczniej. Szkolenia powinniśmy, dla własnego bezpieczeństwa, przechodzić nie rzadziej niż co 2 lata.
Kursy odbywają się w Przestrzeni Trzeciego Wieku WCRS, pl. Solidarności 1/3/5, a zapisać się można przez internetowy formularz. Organizowane są cyklicznie w pierwszy i trzeci czwartek każdego miesiąca, a udział w nich jest bezpłatny.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.