Remont to nie tylko trudności i wyzwania
Podczas prac z ostatnich miesięcy udało się odkryć, że młyn papierniczy w dusznickiej papierni w historii miał inny niż obecnie kolor fasady.
- To spowodowało, że do planów remontowych na kolejne lata trzeba będzie dopisać nową inwestycję, aby móc przywrócić zabytkowi kolor historyczny z czasów jego świetności - mówi Radiu Wrocław Maciej Szymczyk, Dyrektor Muzeum Papiernictwa:
"Te badania kolorystyczne pozwalają nam troszkę zmienić wyobrażenie o tym, jak papiernia wyglądała mniej więcej 200 lat temu. Kolorystyka będzie delikatnie inna, bardziej czerwona, bardziej wpadająca momentami w taki kolor buraczkowy. Tonacja ciepła zostanie zachowana, oczywiście pod warunkiem, że uda się nam pozyskać środki finansowe - cała papiernia zostanie przemalowana."
- To jednak nie koniec tych drobnych sensacji. Zmieniło się też postrzeganie wieku pawilonu wejściowego - dodaje dyrektor muzeum:
"Prowadziliśmy badania architektoniczno-stratygraficzne i okazało się, że pawilon wejściowy, który wcześniej datowaliśmy na wiek XVIII, jest dużo, dużo starszy. Przynajmniej jego dolna część została wzniesiona na początku XVII wieku. No w zasadzie można powiedzieć, że te badania zmieniły historię tej części papierni."
Sytuacja jednak nie martwi muzealników, bo tego typu działania zawsze są okazją do przeprowadzenia nowych badań. Te z kolei pozwalają rzucić światło na interesujące wątki i niemal za każdym razem odkryć nowe fakty historyczne. Na razie jednak papiernia musi zdobyć na nie finansowanie.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.