Wkrótce otwarcie nowej podziemnej trasy turystycznej w Bystrzycy Kłodzkiej
Nowa trasa obejmuje XIX wieczne pomieszczenia dawnego więzienia i browaru, które po remoncie zostały ze sobą połączone. Turyści będą mogli między innymi obejrzeć dawne cele, które zbudowane były na skale. W części naziemnej przy wejściu zagospodarowano teren i utworzono ciąg spacerowy z trawnikami, ławkami, pojawiły się też donice z drzewami i kwiatami. Kilkanaście lat temu podjęto już próbę udostępnienia samych pomieszczeń browaru, ale trasę ostatecznie zamknięto. Teraz, wykonano kompleksowy remont. Jak tłumaczy Renata Surma, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, okres funkcjonowania obiektów zdradzają daty wyryte w piaskowcu:
– Więzienie od 1881 roku, natomiast browar 1887 rok. Widzimy to, po wyrytych napisach w celach. Robią wrażenie, nawet z oryginalną posadzką skalną. Myślę, że to też będzie niesamowita atrakcja nie tylko dla mieszkańców, ale też odwiedzających Bystrzycę.
Mieszkańcy Bystrzycy uważają, że atrakcja przyciągnie turystów i sami oczekują na otwarcie podziemi:
- Czekam na to, na otwarcie. Uważa Pan, że przyciągnie turystów? Na pewno, zawsze coś nowego. Jak otwarcie jest, to na pewno przyciągnie turystów.
- Ja sama będę pierwsza.
- Turystów będzie więcej. Na pewno Bystrzyca będzie popularniejsza.
Jak podkreśla Roman Bogdał z bystrzyckiego magistratu, trasa została przystosowana dla osób z niepełnosprawnościami:
– Myślę, że ważne jest to dla turystów, że mamy tutaj windę dla [red. osób] niepełnosprawnych, każdy będzie mógł tu zjechać. Mamy również sanitariaty, także jest to już w tej chwili w cywilizowany sposób zrobione. Myślę, że już niedługo, że od września na pewno ruszymy.
Jak dodaje burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, Renata Surma, gmina planuje przekazać obiekt w zarządzanie prywatnemu podmiotowi, który wykaże się pomysłem i kreatywnością na zagospodarowanie tych przestrzeni:
– Chcemy właśnie tych gestorów poprosić tutaj, bo mają pewne pomysły. Część z nich już tutaj była, więc zarobimy zapytanie ofertowe, kto ma, jaką propozycje tutaj i wybierzemy według nas, a może według mieszkańców, tę najbardziej oryginalną.
Gmina jednocześnie remontuje dwie ulice dojazdowe do nowej atrakcji. Przy wejściu do podziemi, powstanie też parking. Remont podziemnej trasy turystycznej kosztował ponad 5 mln złotych i został sfinansowany prawie w stu procentach ze środków Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.