Sprzedaż piłkarskiego Śląska Wrocław, ale nie w całości. Radni wyrazili zgodę na zbycie akcji piłkarskiego klubu
- Ma być to 80% udziałów - mówił Jacek Sutryk:
- Ja bym sobie nigdy w życiu nie wybaczył jakbyśmy sprzedali klub, który ja kocham, który buduje miasto, nie mając żadnych wentyli bezpieczeństwa. Musi być jakiś mechanizm, który pozwoli zablokować działające na szkodę klubu działania.
- To bezsensowne działanie, klub trzeba sprzedać w całości - komentuje opozycyjny radny Michał Kurczewski:
- Co jeśli nowy właściciel stwierdzi, że jednak no może by miasto sobie z powrotem kupiło ten klub, tak. No jeśli ten klub sprzedać, to sprzedać go wiarygodnemu, dobremu inwestorowi, ale całkowicie. Taka jest wydaje mi się najlepsza opcja.
Szacunkowa wycena 100% akcji Śląska to około 8.5 miliona złotych.
Komunikat Urzędu Miejskiego:
Radni wyrazili zgodę na zbycie akcji piłkarskiego Śląska Wrocław
Podczas dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Wrocławia radni wyrazili zgodę na zbycie akcji Wrocławskiego Klubu Sportowego Śląsk. Oznacza to, że miasto może teraz przystąpić do ogłoszenia przetargu, a następnie do negocjacji w sprawie sprzedaży piłkarskiego klubu.
Uchwała dotyczy zbycia co najmniej 59 694 i nie więcej niż 93 177 akcji imiennych spółki, które na dziś stanowią co najmniej 51% i nie więcej niż 79,61% kapitału zakładowego Spółki. Zbycie akcji nastąpi po przeprowadzeniu przetargu prawa cywilnego w trybie negocjacji z zainteresowanymi podmiotami, które złożą najkorzystniejsze oferty.
- Jesteśmy przekonani, że Śląsk Wrocław zasługuje na dużego inwestora, który wykorzysta wielki potencjał klubu. Wojskowi to przecież wciąż jedna z największych piłkarskich marek w naszym kraju i sportowa legenda, która rozpala tysiące kibiców – mówi Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia. - Śląsk to także część historii naszego miasta, dlatego będziemy rozmawiać wyłącznie z inwestorami, którzy gwarantują rozwój klubu – dodaje.
Jeśli przetarg zakończy się sprzedażą klubu, Miasto ograniczy angażowanie środków publicznych w funkcjonowanie spółki, nie tracąc jednocześnie kontroli nad jej działalnością: UMW m.in. zachowa co najmniej 20% udziału w kapitale zakładowym i będzie dysponować prawem do powoływania jednego członka Rady Nadzorczej Spółki. Miastu będzie również przysługiwać prawa odkupu akcji: jeśli nabywca nie dokona wpłaty danego rocznego wkładu w terminie, wówczas samorządowi będzie przysługiwać prawo do rozwiązania umowy. A to nie koniec - ratusz będzie miał także wówczas prawo do żądania od nabywcy zapłaty kary umownej, a także możliwość odkupienia akcji w ramach wspomnianego pierwokupu.
W umowie znajdą się także zabezpieczenia związane m.in. z zakazem zmiany miasta, w którym znajduje się klub i zakazem zmiany barw klubu oraz nazwy klubu.
Sportowe podsumowanie sezonu
Przypomnijmy, że przed Śląskiem Wrocław jeszcze jeden mecz w tym sezonie PKO BP Ekstraklasy – w Warszawie z Legią. To właśnie ostatnia kolejka (wszystkie spotkania w sobotę o godz. 17.30) zdecyduje o tym, czy Wojskowi pozostaną w elicie. WKS rozegrał już za to wszystkie domowe spotkania w ramach rozgrywek 2022/23. Średnia frekwencja na meczach Śląska na Tarczyński Arenie wyniosła 10 365 kibiców.
Tarczyński Arena od lipca do maja była świadkiem siedemnastu meczów Śląska. Na trybunach pojawiło się w tym czasie 176 213 kibiców.
Choć do zakończenia rozgrywek pozostała jeszcze jedna kolejka, już teraz wiadomo, że Śląsk zajmie szóste miejsce w lidze pod względem frekwencji na domowych meczach. Więcej fanów na swoje mecze przyciągają tylko Legia, Lech, Widzew, Pogoń i Górnik.
Bilans Śląska na swoim stadionie to sześć zwycięstw, sześć remisów i pięć porażek. Bilans bramkowy domowych spotkań jest idealnie równy - 23-23.
Najwyższą frekwencję Śląsk zanotował podczas starcia z Legią Warszawa, które oglądało z trybun aż 21 947 osób. Ostatni mecz rundy jesiennej stanowił jednocześnie okazję do jubileuszu 75-lecia klubu. Była okolicznościowa oprawa, specjalny trzeci komplet koszulek meczowych i wizyta legend WKS-u.
Inne mecze z bardzo wysoką frekwencją w tym sezonie to niedawne starcie z Miedzią Legnica (16 005) oraz Widzewem Łódź (15 145) i Lechem Poznań (13 922). Na przeciwległym biegunie są mecze z Wartą Poznań, Koroną Kielce, Piastem Gliwice i Stalą Mielec.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.