Ekolodzy podsumowali tegoroczny "okres smogowy" w regionie. Wyniki mogą niepokoić
- Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła w tej sprawie rekomendacje, które trzeba jak najszybciej wdrożyć - mówi Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego:
- Mamy coraz więcej badań, coraz więcej naukowych faktów pokazujących, że to normy w tej chwili obowiązujące są zbyt słabe. Wiemy, że jest to bardziej szkodliwe, niż wiedzieliśmy jeszcze rok, dwa, trzy lata temu.
- Normy przekroczeń były podobne do ubiegłego roku, ale trucizny w powietrzu były bardziej toksyczne - mówi Weronika Michalak z HEAL Polska:
- Bardzo wiele osób zaczęło spalać odpady, łącznie z tymi odpadami najbardziej emisyjnymi, plastikowymi i tak dalej. Skąd my to wiemy? - Właściciele firm, którzy odbierają odpady, zauważyli znaczący spadek.
- Już nawet jednodniowa ekspozycja na smog może spowodować konsekwencje dla naszego zdrowia - dodaje Michalak:
Niechlubne pierwsze miejsce wśród najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce zajęła Nowa Ruda. Smog występował tam przez 96 dni. - To wina węgla brunatnego - dodaje Krzysztof Smolnicki:
- Dopuszczono węgiel brunatny, a jak wiemy - ta część południowo-zachodnia Dolnego Śląska to jest właśnie teren, w którym się wydobywa węgiel brunatny i on jest też sprzedawany.
Drugim, niechlubnym liderem w naszym województwie okazał się Lwówek Śląski. Tam powietrze nie nadawało się do oddychania przez 53 dni.
POSŁUCHAJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.