Dolnośląskie obchody Święta Konstytucji 3 maja w Górze
232 lata temu Sejm Wielki uchwalił konstytucję 3 maja. Pierwsza w Europie, a druga na świecie ustawa zasadnicza, w odróżnieniu od dominujących wówczas systemów monarchii absolutnej, wprowadzała w Rzeczpospolitej Obojga Narodów szerokie, demokratyczne reformy. Zaprojektowana w celu zlikwidowania wad opartego na wolnej elekcji i szlacheckim prawie zrywania obrad sejmowych systemu, miała być szansą na powstrzymanie postępującego upadku państwa. Gospodarzem tegorocznych, wojewódzkich obchodów Święta na Dolnym Śląsku jest miejscowość Góra.
- Dążymy konsekwentnie do decentralizacji tych obchodów, by dotrzeć do wszystkich Dolnoślązaków. Świętowaliśmy wspólnie różne okazje w Legnicy, Bolesławcu czy Oleśnicy, teraz czas na Górę — mówi Radiu Wrocław Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski:
– To jest wybór absolutnie świadomy, ponieważ Góra w wyniku różnych zmian terytorialnych przez pewien czas była mocno powiązana z Wielkopolską. Myślę, że po tych 25 latach od reformy samorządowej trzeba wysłać mocny sygnał, że Góra jest częścią Dolnego Śląska
Święto 3 maja ma w polskiej historii szczególny wymiar. Oficjalnie zakazane przez lata zaborów, okupacji czy komunistycznej dyktatury, łączyło społeczeństwo w ramach manifestacji polskiego przywiązania do wolności.
- Także dzięki tej konstytucji, chociaż przetrwała zaledwie rok i nie uratowała naszej niepodległości, udało się zachować w narodzie poczucie jedności — dodaje Jarosław Obremskii:
– Jest to duża historia, na podstawie której można opowiadać o ostatnich 200 latach w Polsce. Wydaje mi się, że jest czymś fundamentalnym dla poczucia i budowania naszej tożsamości
Wojewódzkie obchody w Górze, z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i wojskowej kompanii honorowej, uświetnia pokaz sprzętu militarnego oraz koncert twórczości Stanisława Moniuszki i utworów muzyki popularnej. Święto Konstytucji 3 maja król Stanisław August Poniatowski ustanowił już 5 maja 1791 roku, dwa dni po jej uchwaleniu. Po zaborach wróciły do kalendarza w 1919 roku, a ponownie zakazano ich obchodów w czasach PRL. W III RP oficjalnie przywrócono je w 1990 roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.