Bolesławiec: Zamiast jeździć na dializy do szpitali, pacjenci będą mogli zrobić je sami w domu
- Technologia istnieje, ale dotąd w Polsce nie była szeroko stosowana i to chcemy zmienić - mówi Kamil Barczyk, dyrektor szpitala św. Łukasza w Bolesławcu:
- Niespełna 2% dializowanych pacjentów w Polsce, dwa procent dializowanych pacjentów w Polsce, jest dializowanych metoda otrzewnową. Chcemy doprowadzić do sytuacji by w naszym ośrodku to było 50 na 50%.
Zadowoleni powinni być i lekarze i pacjenci, szczególnie że jest to także rozwiązanie bezpieczniejsze dla chorych:
Profesor Mariusz Kusztal: mniej kontaktu z innymi osobami, równa się mniejsze ryzyko infekcji.
Pacjent: trzeba było jechać gdzieś, no to człowiek jest uwiązany, bo musi w danej miejscowości załatwić dializy, czy się zgodzą, czy cię przyjmą itd. A jak by była taka możliwość walizki, no wtedy jadę gdzie chcę.
Program dializ otrzewnowych będzie adresowany do chorych dializowanych w stacji w Bolesławcu. Sam oddział dializ jest rozbudowywany. Prace mają zakończyć się w maju i pochłoną około 3 milionów złotych. Obecnie w Polsce zaledwie 2% pacjentów korzysta z dializ domowych metodą otrzewnową. Dyrektor szpitala w Bolesławcu Kamil Barczyk szacuje, że w jego placówce będzie z tej metody mógł skorzystać co drugi pacjent poddawany obecnie dializom.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.