Obrady Sejmowej Komisji wyjątkowo we Wrocławiu
Nieprzypadkowo, bo bieżącym tematem jej dyskusji jest kondycja i ewentualne zmiany w funkcjonowaniu uczelni artystycznych w kraju. Jednym z najtrudniejszych wyzwań w ich funkcjonowaniu są wciąż niewystarczające środki finansowe."
- Brak odpowiednich środków to problem wielu środowisk naukowych, ale nie zapominajmy, że artyści także potrzebują dużych pieniędzy. Niestety same instrumenty muzyczne potrafią kosztować olbrzymie sumy, a przecież potrzeba opłacić także inne rzeczy – mówi Radiu Wrocław Mirosława Stachowiak-Różecka, przewodnicząca Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży:
„Fortepian to jest koszt prawie dwóch milionów złotych, więc proszę sobie wyobrazić, jakie tu są wyzwania. To są i inwestycje, infrastruktura, instrumenty, sprzęt. I w ogóle odnalezienie się w przestrzeni edukacyjnej”
- Coś, co sprawdza się na innych kierunkach edukacji, niekoniecznie ułatwia artystom uzyskiwanie dyplomów – mówi Radiu Wrocław Mirosława Stachowiak-Różecka, przewodnicząca Sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży:
„Trzeba się zastanowić nad tym podziałem licencjat i magisterka. W przypadku kształcenia tych zawodów artystycznych stwarza pewne bariery i trudności, więc też będzie okazja do przekonania ministra, żeby w rozporządzeniu trochę inaczej to poukładał”
Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży zamierza dokładnie zbadać możliwy potencjał edukacyjny, wynikający z możliwości stworzenia interdyscyplinarnego systemu kształcenia. Dzięki dobrej organizacji i ponaduczelnianym porozumieniom, w przyszłości są szanse np. na zaangażowanie dyplomowanych artystów na uczelniach medycznych, gdzie mogliby prowadzić zajęcia przybliżające zagadnienia muzykoterapii.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.