Oto nowi mieszkańcy wrocławskiego ZOO
Ptaki mają do dyspozycji przestronny, ogrzewany wybieg i kilkukrotnie od niego większą wolierę zewnętrzną. Dzioborożce karbodziobe to jedne z najbardziej tajemniczych ptaków, o ciekawych zwyczajach lęgowych.
- Samica dzioborożca, na czas składania jaj, muruje się od wewnątrz w dziupli, pozostawiając jedynie niewielką szczelinę, przez która karmi ją partner – mówi Robert Strasenburg, Kierownik Wydziału Ptaków wrocławskiego zoo:
- Samica w środku wysiaduje te jaja, a później z młodymi tam siedzi w środku. Też kwestia, jak dużo jest młodych. Im więcej młodych, tym ten okres też jest krótszy, bo brakuje miejsca i samica szybciej rozłupuje tą dziuplę.
Egzotyczne okazy zamieszkały w starej części ogrodu, w narożniku od strony kanału Odry i ul. Wajdy, tuż za Ptaszarnią.
- Już przyzwyczaiły się już do nowego domu – mówi Weronika Skupin, rzecznik prasowy zoo:
- Ptaki mają do dyspozycji przestronne zaplecze, a także trzy razy większą wolierę zewnętrzną. Cieszymy się, że mamy kolejnego przedstawiciela dzioborożców w naszym zoo. Tym bardziej że już udało nam się z sukcesem rozmnożyć inne gatunki dzioborożca.
Dzioborożce karbodziobe występują głównie w Nowej Gwinei i na okolicznych wyspach. Oprócz nich, we wrocławskim zoo można spotkać także dzioborożce białodziobe, toko nosate oraz dzioborożce kafryjskie. Budowa nowej woliery kosztowała 2 miliony złotych.
POSŁUCHAJ:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.