Stacja mammografii w Lwówku Ślaskim zaprasza kobiety na badanie piersi
- Zaledwie 2 na 5 kobiet w wieku powyżej 50 lat bada piersi. Pozostałe ryzykują życiem - mówi lekarz Marcin Karasiński, a dostępność urządzenia na miejscu powinno zwiększyć odsetek badających się pań:
Powiat lwówecki obok lubańskiego są ostatnimi w regionie, w których nie było urządzeń do przesiewowego badań kobiet na raka piersi. Pielęgniarka Janina Stefaniak mówi, że przyjazdy mobilnej stacji mammograficznej, tzw. mammobusa były pacjentkom znane, ale nie wszystkie chciały z niego korzystać co czasem miało tragiczne konsekwencje:
Urządzenia postawi Dolnośląskie Centrum Onkologii. Jak mówi Krzysztof Chrupek z DCO, każda z pracowni jest w stanie przebadać ponad 200 kobiet tygodniowo:
- Za badania mammograficzne będzie płacił NFZ, czyli nie będą one już obciążać miejscowych szpitali - mówi wiceprzewodniczący sejmiku Andrzej Kredkowski. - Pacjenci będą mieli zaś szybszą ścieżkę od diagnostyki do leczenia - dodaje:
Wraz z otwarciem nowych pracowni diagnostycznych DCO planuje prowadzić dużą kampanię zachęcającą do badań piersi. Obecnie zaledwie 2 na 5 kobiet w wieku 50-69 lat bada się regularnie. Organizatorzy- samorząd powiatowy i DCO chcą do tego wykorzystać liderów opinii: szefów firm, księży, nauczycieli czy lekarzy.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.