Należąca do KGHM kopalnia Sierra Gorda zasilana energią elektryczną z OZE
KGHM poinformował w czwartek, że od początku stycznia do kopalni Sierra Gorda dostarczana jest energia elektryczna pochodząca z portfolio firmy AES Andes składającego się z energii wiatrowej, słonecznej, hydroelektrycznej i systemów gromadzenia energii.
"Nie słowa, tylko czyny sprawiają, że KGHM jest światowym liderem w branży wydobywczej. Transformacja energetyczna to dla nas już nie tylko wielka szansa, ale realne działania" - podkreślił prezes zarządu KGHM Tomasz Zdzikot, cytowany w przesłanej informacji.
Jak podano, w ciągu dnia kopalnia zasilana jest energią elektryczną z OZE, natomiast nocą z największego w Ameryce Łacińskiej magazynu energii, który jest częścią zasobów AES Andes.
Wiceprezes ds. aktywów zagranicznych KGHM Mirosław Kidoń wskazał, że wykorzystanie zielonej energii w działalności Sierra Gorda to zakończenie trwającego dwa lata procesu, w którym kopalnia przechodziła od zużycia węgla do czystej energii.
"Od początku istnienia kopalnia wdrożyła szereg innowacji, jak choćby wykorzystywanie 100 proc. wody morskiej w procesach wydobywczych. Ambitne cele przełożyliśmy na rzeczywistość" - stwierdził
Spółka podkreśliła, że zielone zasilanie to jeden z celów strategicznych Sierra Gorda. Ta zmiana - jak podano - oznacza zatrzymanie emisji miliona ton CO2. Kopalnia Sierra Gorda podpisała długoterminową umowę na zakup energii elektrycznej z firmą zewnętrzną. Zużycie energii w 2023 r. jest szacowane na ok. 1310 GWh.
Kopalnia Sierra Gorda jest jednym z głównych aktywów zagranicznych w portfelu KGHM.
"W procesie wydobywczym kopalnia stosuje szereg innowacyjnych rozwiązań, jak wysokociśnieniowe kruszarki walcowe, które działaniem rozdrabniającym minimalizują wydatki na energię. Do tego jako pierwsza firma górnicza w Ameryce Łacińskiej używa autonomicznego robota, który zlicza stan w magazynie sprzętów. Dane są dostępne natychmiast w zintegrowanym systemie" - wskazano.
Jak dodano, kopalnia wspiera także pracowników i mieszkańców regionu.
"Strażacy ze społeczności Antofagasta, Sierra Gorda i Calama mogą liczyć na sprzęt, darowizny i szkolenia. W firmie funkcjonuje program szkoleniowy Sierra Gorda SCM Community Trainee, w ramach którego mieszkańcy miejscowości Sierra Gorda bez doświadczenia zdobywają przygotowanie do pracy w górnictwie i w wielu przypadkach zatrudnienie w lokalnej kopalni" - przekazała spółka.
KGHM podkreślił, że dla odzwierciedlenia zmian zachodzących na rynku globalnym zaktualizował dotychczasowe cztery strategiczne kierunki rozwoju (elastyczność, efektywność, ekologie oraz e-przemysł) o dodatkowy, piąty element - energię.
W KGHM od 2021 r. obowiązuje Polityka Klimatyczna, która określa cele spółki w zakresie emisji gazów cieplarnianych w horyzontach lat 2030 i 2050 oraz zakres i stopień zmian niezbędnych do ich realizacji.
"Osiągnięcie neutralności klimatycznej do roku 2050 jest celem nadrzędnym dokumentu KGHM. Celem pośrednim jest redukcja łącznych emisji do 2030 roku o 30 proc. względem roku bazowego 2020" - zaznaczono.
Do 2030 r. celem KGHM jest oparcie się w 50 proc. na własnej energii elektrycznej. Obecnie spółka prowadzi w Polsce 10 projektów fotowoltaicznych.
Przypomniano, że w ubiegłym roku koncern złożył pierwszy w Polsce wniosek o ocenę technologii małego modułowego reaktora (SMR) do Państwowej Agencji Atomistyki. Plany inwestycyjne miedziowej spółki obejmują również morską energetykę wiatrową. W tym obszarze firma współpracuje z TotalEnergies Renewables na podstawie zawartego porozumienia o współpracy strategicznej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.