Debata polityczna: Zmiany w Kodeksie wyborczym, reparacje
Gośćmi Radia Wrocław byli:
- Anna Sobolak z Platformy Obywatelskiej,
- Andrzej Kilijanek z Prawa i Sprawiedliwości,
- Dominik Kłosowski z Lewicy,
- Dariusz Szumiło z Konfederacji,
- Mateusz Masłowski z Polskiego Stronnictwa Ludowego.
Sejm na jednym z najbliższych posiedzeń zajmie się projektem zmian w Kodeksie wyborczym, tak by przepisy weszły w życie na pół roku przed ogłoszeniem wyborów. Według autorów projektu zmiany w kodeksie mają wpłynąć na zwiększenie frekwencji w wyborach przeprowadzanych na terytorium RP m.in. przez lepszy dostęp do lokali wyborczych mieszkańców małych miejscowości, bezpłatne przewozy dla wyborców w gminach bez publicznego transportu, a także zmiany związane ze sposobem ustalania wyników głosowania przez członków obwodowych komisji.
Anna Sobolak mówi, że PiS chce zmobilizować swój elektorat:
Mateusz Masłowski tłumaczy, że tak ważnych reform nie podejmuje się w roku wyborczym:
Dariusz Szumiło uważa, że rząd powinien skorzystać z możliwości elektronicznego głosowania w wyborach:
Andrzej Kilijanek mówi, że frekwencja w wyborach będzie większa i taki jest zamysł tej ustawy:
Dominik Kłosowski uważa, że PiS nie zdecyduje się na wprowadzenie głosowania elektronicznego, bo zmobilizowałoby to młodszych wyborców, którzy nie będą głosowali na partię rządzącą:
W reakcji na notę polskiego resortu spraw zagranicznych, dotyczącą reparacji wojennych, niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych napisało w odpowiedzi, że sprawa pozostaje zamknięta, a rząd niemiecki nie będzie już podejmował żadnych negocjacji. Natomiast Polska strona zapewnia, że stanowisko Niemiec nie powstrzyma przed umiędzynarodowieniem, poprzez kolejne noty dyplomatyczne, do kolejnych państw, a sprawa reparacji będzie przedstawiona na Zgromadzeniu Narodowym ONZ w celu wywierania na Niemcy presji.
Andrzej Kilijanek mówi, że Prawo i Sprawiedliwość będzie walczyło o reparacje wojenne od Niemiec i temat na pewno nie zostanie zamknięty:
Mateusz Masłowski tłumaczy, że nie dziwi się Niemcom, którzy nie traktują rząd Prawa i Sprawiedliwości jako partnera do rozmowy:
Dariusz Szumiło mówi, że twardo i stanowczo powinniśmy domagać się reparacji od Niemiec:
Dominik Kłosowski zgadza się, że Polsce należą się reparacje, ale uważa, że jest to tylko element kampanii wyborczej PiS-u, a nie poważne rozmowy:
Anna Sobolak uważa, że czas, w którym Polska podnosi sprawę reparacji, jest niewłaściwy:
Posłuchaj:
cz.1
cz.2
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.