PGE i NFOŚiGW wspólnie zbudują elektrownię "Młoty"
W ramach inwestycji mają powstać dwa zbiorniki wodne, które dodatkowo pełniłyby funkcję przeciwpowodziową na terenie gminy Bystrzyca Kłodzka. W sierpniu uruchomiono studium wykonalności dla wznowienia budowy elektrowni. Jego celem jest uzyskanie informacji o pracach, jakie należy wykonać, szczegółowej koncepcji technicznej i całkowitych nakładów inwestycyjnych. Wyniki studium spodziewane są w czerwcu przyszłego roku i będą kluczową informacją do podjęcia kolejnych kroków, zmierzających ku budowie ESP „Młoty”.
- Elektrownie szczytowo – pompowe to jedyna jak dotąd technologia wielkoskalowych magazynów energii. Tylko przez ostatnie cztery lata moc zainstalowana odnawialnych źródeł energii w Polsce wzrosła z 8,7 GW w 2018 do 20,3 GW w 2022 r. Dlatego też realizacja projektu ESP „Młoty” nie tylko wesprze krajową transformację energetyczną, ale także ma kluczowe znaczenie dla zachowania stabilności pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego na południu Polski – mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
W takiej elektrowni woda ze zbiornika dolnego jest pompowana do górnego w okresie nadwyżki produkcji prądu (np. w nocy), a następnie, w godzinach szczytu, następuje odwrócenie procesu i spływająca woda napędza generatory.
Ukończenie inwestycji planuje się w 2030 roku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.