Najstarszy, działający legnicki cmentarz kończy dziś 200 lat [ZDJĘCIA]
Cmentarz od początku miał łączyć ludzi różnej wiary, dlatego kilka lat później tuż obok starozakonni stworzyli swój kirkut.
- Ta część miasta do dziś jest skarbnicą wiedzy o dawnej czasach - przekonuje dyrektor tamtejszego Muzeum Miedzi, Marcin Makuch, i wskazuje na niedawno odkryte dawne nagrobki:
Zdaniem historyków to nie tylko miejsce pochówku, ale przede wszystkim bezcenne źródło wiedzy o dawnych mieszkańcach, zwyczajach i różnorodności kultur miasta.
Według Reginy Parzucek, wychowawczyni jednego z prywatnych przedszkoli - nekropolia przy ul. Wrocławskiej to również doskonałe miejsce nauki historii i wrażliwości:
Legnicki cmentarz od połowy lat 60 ub. wieku skrywa w swoim murze bogaty materiał historyczny. To właśnie wtedy dawne ogrodzenie, na polecenie władz, zostało wzmocnione poniemieckimi nagrobkami. Kamienne płyty przetrwały w doskonałym stanie.
Na dwusetną rocznicę nekropolii Muzeum Miedzi przygotowało specjalną wystawę z unikalnymi fotografiami. Można ją oglądać na alei za główną bramą.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.