Mieszkańcy dolnośląskich miast chcą więcej zieleni
W miastach Dolnego Śląska za dużo betonu, za mało zieleni. Zdaniem mieszkańców w upalne dni ciężko o cień w ścisłym centrum. Lokalne fundacje ekologiczne i sami mieszkańcy apelują do samorządowców, by nie ustawiać w rynku donic, ale tworzyć zielone enklawy w postaci parków kieszonkowych, a inwestując na terenie miasta nie wycinać drzew. Pani Anna legniczanka podkreśla, że w przypadku tak dynamicznych zmian klimatu mieszkańcy oczekują od samorządowców opracowania konkretnej strategii:
- Powinni porządnie usiąść do tematu związanego z ekologią w mieście i wymyślić takie rozwiązania, które z jednej strony pozwolą na inwestowanie w naszym mieście, a z drugiej będą sprawne w rekompensowaniu strat, które z tym inwestowaniem się wiążą.
Samorządowcy zapewniają jednak, że intensywnie prowadzą w miastach nasadzenia, część inwestuje w tworzenie parków kieszonkowych czy też rewitalizację zabytkowych parków miejskich. Tłumaczą jednak, że przy niektórych inwestycjach, szczególnie tych drogowych zachowanie istniejących drzew bywa niemożliwe. Zapewniają także, że na miejskich deptakach gdzie brakuje drzew pojawią się dające ochłodę kurtyny wodne.
Irena Krukowska - Szopa z Fundacji Zielona Akcja podkreśla, że nie wystarczą nowe nasadzenia, przede wszystkim trzeba zadbać o już istniejącą przyrodę miejską. Dodatkowo podkreśla, że rozsądne działania powinny podejmować nie tylko samorządy, ale także sami mieszkańcy:
- Może trzeba byłoby ograniczyć wykoszenia, na terenie ogródków przydomowych, niekoniecznie wycinanie drzew pod fotowoltaikę lub też znaczne ograniczanie ich koron. Także tutaj jest naprawdę wiele do zrobienia i myślę, że edukowanie, rozmawianie z mieszkańcami, debatowanie o tym co możemy wspólnie zrobić.
A jak się okazuje mieszkańcom pomysłów nie brakuje. W Legnicy grupa młodych ludzi z fundacji Eukarya chce w ramach budżetu obywatelskiego stworzyć pierwszy miejski sad na osiedlu Ptasim. Jak podkreślają autorzy projektu chodzi nie tylko o to by posadzić tam owocowe drzewa ale edukować mieszkańców i zagospodarować jedno z wielu zapomnianych w mieście miejsc.
POSŁUCHAJ CAŁEGO MATERIAŁU:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.