Obchody 81. urodzin Kornela Morawieckiego
Kornel Morawiecki urodził się 3 maja 1941 roku, w sto pięćdziesiątą rocznicę uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji. We Wrocławiu i w Obornikach Śląskich zaplanowano na dzisiaj specjale uroczystości. O godz. 16.00 w kościele Najświętszej Marii Panny na Piasku odbędzie się msza święta z okazji 81. rocznicy urodzin śp. Kornela Morawieckiego. Godzinę wcześniej na Skwerze im. Kornela Morawieckiego we Wrocławiu. Zostaną złożone kwiaty. W Obornikach Śląskich po uroczystościach zaplanowanych prze władze gminy zaplanowano zapalenie zniczy i złożenie kwiatów pod tablicą pamiątkową poświęconą pamięci Marszałka Seniora, Kawalera Orderu Orła Białego, Twórcy Solidarności Walczącej, Honorowego Obywatela Trzebnicy – Kornela Morawieckiego.
Kornel Morawiecki urodził się w 1941 roku, z wykształcenia był fizykiem. Zasłynął przede wszystkim jako założyciel i przewodniczący „Solidarności Walczącej”, organizacji, której głównym hasłem było odzyskanie niepodległości. Jest ojcem premiera Mateusza Morawieckiego.
W 1968 roku po raz pierwszy wystąpił przeciwko władzom PRL, uczestnicząc w wydarzeniach marcowych. W końcu lat 70. związał się z opozycją demokratyczną we Wrocławiu, był redaktorem drugoobiegowego „Biuletynu Dolnośląskiego”. Po 1980 roku był działaczem „Solidarności” we Wrocławiu, a po wybuchu stanu wojennego ukrywał się.
W 1982 roku po rozłamie w podziemnej „Solidarności” stanął na czele „Solidarności Walczącej”, która stała się najbardziej radykalną i bardzo mocno zakonspirowaną organizacją w latach 80, wydającą w podziemiu około 100 tytułów gazet i czasopism, realizującą audycje radiowe i organizującą demonstracje.
Kornel Morawiecki był przez lata 80. jednym z najbardziej poszukiwanych przez SB działaczem podziemia. Był też działaczem, któremu udało się najdłużej ukrywać – aresztowano go dopiero w listopadzie 1987. Ponieważ w tamtym czasie władze PRL nie chciały mieć więźniów politycznych, podstępem zmuszono Morawieckiego do wyjazdu za granicę.
Źródło: https://niezalezna.pl/
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.