Atomowe porozumienie. KGHM podpisał z umowę na wdrożenie sześciu reaktorów modułowych SMR w Polsce
Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie towarzyszącej podpisaniu umowy między KGHM a NuScale Power, Hopkins przypomniał, że obie firmy podpisały memorandum o współpracy jesienią zeszłego roku. "Dzisiaj pogłębiamy współpracę z KGHM podpisując porozumienie ws. rozpoczęcia prac wspierających wdrożenie technologii małych reaktorów jądrowych (SMR) w Polsce do 2029" - skomentował.
- Liczymy, że ten pierwszy krok da nam dostęp do tej technologii. Jest to dla nas istotne, żebyśmy nie tylko byli tylko i wyłącznie konsumentem energii, ale również firmą, która rozwija się technologicznie przy okazji budowy tej instalacji w Polsce - powiedział w Waszyngtonie prezes "Polskiej Miedzi" Marcin Chludziński:
W ramach zawartej umowy, KGHM z firmą NuScale wdroży technologię SMR w Polsce. Pierwsza elektrownia zostanie uruchomiona do 2029 roku.
"Mamy zapewnienie ze strony firmy NuScale, że pierwszy reaktor jądrowy w ramach zawartej dzisiaj umowy na sześć reaktorów mógłby już zacząć pracę w roku 2029" - powiedział Sasin podczas poniedziałkowej konferencji w Waszyngtonie.
Dodał, że KGHM to nie pierwsza polska firma która zdecydowała, że będzie budować swoje energetyczne bezpieczeństwu w oparciu o małe reaktory jądrowe.
"Już wcześniej największy polski koncern paliwowo-energetyczny firma Orlen zdecydowała że będzie w tym zakresie współpracować z amerykańskim koncernem GE Hitachi, a w kolejce stoją kolejne polskie firmy które chcą kooperować się z firmami amerykańskimi.
- Mam nadzieję, że projekt, który dziś zaczynamy nie tylko w formie deklaracji, ale konkretnej umowy - która zakłada przygotowanie techniczne, ekonomiczne, lokalizacyjne - spowoduje szansę nie tylko dla nas, jako firmy energochłonnej, ale również dla innych firm przemysłowych, a także może potem dla polskich obywateli - dodał prezes "Polskiej Miedzi" Marcin Chludziński:
Reaktor NuScale to pierwszy mały reaktor modułowy (SMR), którego konstrukcja dostała od amerykańskiego dozoru NRC Standard Design Approval, ogólną zgodę na zastosowanie technologii. Pojedynczy reaktor ma moc 77 MWe, jest zamknięty w zbiorniku o wysokości 23 m i maksymalnej średnicy 4,5 metra. Projekt przewiduje eksploatację zespołów, składających się nawet z 12 takich reaktorów, umieszczonych we wspólnym budynku. Reaktory, wyposażone w liczne pasywne - czyli nie wymagające zewnętrznego zasilania - systemy bezpieczeństwa są zanurzone w znajdującym się pod ziemią basenie z 15 tys. m sześć. wody. W razie awaryjnego wyłączenia woda ta wystarcza na 30 dni chłodzenia. Na plac budowy pojedynczy reaktor ma docierać w trzech częściach do montażu na miejscu. Pierwszy NuScale ma powstać w Idaho Falls dla firmy Utah Associated Municipal Power Systems. Zespół ten ma liczyć 6 reaktorów. Pierwszy z nich ma zacząć działać w 2029 r., cały zespół - w 2030.
"NuScale z dumą współpracuje z #KGHM ⚒️, doświadczonym liderem innowacji, i cieszymy się, że możemy wspólnie pracować nad kolejną erą zaawansowanego wdrażania czystej energii" - John Hopkins, prezes @NuScale_Power. pic.twitter.com/IXSS2tchoz
— KGHM Polska Miedź (@kghm_sa) February 14, 2022
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.