Lubawka: Ponad 150-letnia rzeźba św. Floriana odsłonięta po renowacji
Znajdująca się na Świętej Górze rzeźba w latach 80-ych XX wieku była odrestaurowana, ale później zniknęła jej głowa i ramię. - Dziś wróciła w pełnej krasie - mówi konserwatorka Maria Lelek-Pietrzak:
Św Florian pierwotnie miał być odrestaurowany i odbudowany "w kicie", ale ostatecznie stanęło na tym, że odtworzone ze zdjęć elementy będą, jak oryginał, wykonane z piaskowca. Konserwatorzy zachowali odlew głowy Floriana ze Świętej Góry, na wypadek gdyby znów ją trzeba było odbudowywać - mówi szefowa stowarzyszenia Granica Bożena Pełdiak:
Św Florian stanowił część Drogi Krzyżowej znajdującej się w Lubawce. Bożena Pełdiak podkreśla, że przez lata cała Droga Krzyżowa i św. Florian niszczały, będąc symbolem niemocy:
Święta Góra razem z rzeźbą Floriana jest na terenie Lasów Państwowych, które dbają o polanę i źródło przy rzeźbie, a także to miejsce na ognisko i wiatę, która jednak była już wielokrotnie niszczona, podobnie jak sama rzeźba - mówi Bartłomiej Dymek z nadleśnictwa Kamienna Góra:
Święty Florian z Lubawki nie tylko został rozbity, a jego elementy rozkradzione. Był także malowany farbami olejnymi, co bardzo zaszkodziło piaskowcowej postaci.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.