Nagrody Mediów Publicznych 2021
Nagrody Mediów Publicznych wznowiono w 2019 r. po 11 latach przerwy . Dotychczas były przyznawane przez kapituły – powoływane przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową – w kategoriach: „Obraz”, „Muzyka” i „Słowo”.
„Cieszę się, że inaugurujemy kolejną edycję Nagród Mediów Publicznych. Jest pewna modyfikacja, wzbogacenie tych nagród o kolejną nagrodę, przyznawaną przez 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia – mówi przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych poinformował, że oprócz nagród przyznawanych przez poszczególne kapituły, w tym roku wręczone zostaną nagrody prezesów mediów publicznych. „Te nagrody specjalne są pewnym ukłonem w stronę spółek bezpośrednio, które nagradzają ludzi tych spółek bardzo potrzebnych, wykonujących dobrą pracę, pomagających w realizacji misji” – wyjaśnił.
Nominowani w kategorii „Obraz”
Szansę na nagrodę otrzymała m.in. dziennikarka i reżyser filmów dokumentalnych, autorka „Sprawy dla reportera” Elżbieta Jaworowicz za "inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem".
Wśród nominowanych znalazła się także Kalina Cyz . Kapituła doceniła ją za „stworzenie unikatowej jakości przekazu XVIII Konkursu Chopinowskiego na antenach TVP 1, TVP Kultura i TVP Kultura 2, którego nowoczesne techniki realizacyjne współgrały z poszanowaniem muzyki i krytyczną refleksją oraz popularyzacją najważniejszego wydarzenia muzycznego”.
Z kolei Miłosza Kłeczka nominowano za program „Kasta”, za „stawanie w obronie pokrzywdzonych”.
Nominowani w kategorii „Muzyka”
Pierwszym nominowanym został muzyk jazzowy, kompozytor, producent muzyczny oraz twórca muzyki filmowej Leszek Możdżer . Wyróżniono go „za dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, a wreszcie nieczęstą umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji”.
Za „wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum” nominację otrzymał jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista i kompozytor Józef Skrzek .
Laureatką nagrody w tej kategorii może zostać także wokalistka, pianistka i muzykolożka Agnieszka Budzińska-Bennett . Została ona nominowana „za promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z którą przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym nagrane z Chórem Polskiego Radia „Melodie na Psałterz Polski” Mikołaja Gomółki.
Nominacje w kategorii „Słowo”
W tej kategorii kapituła przyznała nominację m.in. reporterowi, pisarzowi i scenarzyście Andrzejowi Mularczykowi . Jest on autorem scenariuszy m.in. do trylogii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”, do seriali „Dom” i „Droga”, a także autorem słuchowisk radiowych, za które dwukrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Grand Prix Italia.
Kolejnym nominowanym został krytyk literacki, znawca twórczości Samuela Becketta, wydawca Janusza Szpotańskiego, człowiek teatru i tłumacz, Antoni Libera , który przełożył m.in. dzieła Sofoklesa, Wilde'a, Kawafisa i Becketta. Był uhonorowany Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego za powieść „Madame”. Otrzymał też m.in. Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Nagrodę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
Statuetka może powędrować również do Joanny Siedleckiej , dotychczas członkini kapituły nagradzającej za „Słowo”, która w gronie nominowanych znalazła się „dzięki wierności dewizie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa”. Siedlecka jest autorką zbiorów reportaży „Stypa”, „Poprawiny”, „Parszywa sytuacja” i „Jaworowe dzieci” oraz biografii polskich pisarzy: Witolda Gombrowicz „Jaśnie panicz”, Witkacego „Mahatma Witkac”, Jerzego Kosińskiego „Czarny ptasior” i Zbigniewa Herberta „Pan od poezji”. W 2016 r. została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza.
Nominacje w kategorii „Idea”
Nominację otrzymała dziennikarka Radia Wrocław, felietonistka, jedna z założycielek Komisji Krajowej "Solidarności" Polskiego Radia i Telewizji Maria Woś, autorka cyklu „Opowieści lwowskie”. W 2021 r. minęło 63-lecie jej pracy radiowej.
Jarosław Jakubowski, poeta, prozaik, dramatopisarz i dziennikarz od lat współpracujący z Polskim Radiem PIK, to drugi nominowany do nagrody. Dziennikarz ma na swoim koncie powieść „Rzeka zbrodni”, która swoją fabułą nawiązuje do 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy. Jest też autorem radionoweli „W cichej dolinie”. Od lat pozostaje związany z Radiem Pomorza i Kujaw, jak również z Polskim Radiem i Teatrem Telewizji.
Listę nominowanych w tej kategorii dopełnia dziennikarz, publicysta, historyk i autor książek dotyczących współczesnej historii Polski Piotr Semka. Był członkiem opozycji antykomunistycznej, m.in. Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 2019 r. został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za „zasługi w działalności na rzecz niepodległości”.
Zwycięzców Nagrody Mediów Publicznych poznamy 29 listopada. Dzień później, 30 listopada o godz. 21.00 zaplanowano relację z uroczystości w TVP 1 i Programie I Polskiego Radia. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.