Wrocław otrzymał tytuł Miasta Sprawiedliwości Naprawczej
Tytuł nadawany jest przez organizację Europejskie Forum na Rzecz Sprawiedliwości Naprawczej. Wrocław jest pierwszym miastem w Polsce i 10. w świecie, które go otrzymało. "Ten tytuł to pewne przyrzeczenie wzmacniania dalszych działań oraz jeszcze szerszego otwierania się na kulturę naprawczą. To także zobowiązanie, by popularyzować wśród innych samorządów działania i procedury interwencji społecznych" - powiedział prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Bartłomiej Ciążyński, doradca społeczny Prezydenta Wrocławia ds. tolerancji i przeciwdziałania ksenofobii, podkreślił, że we Wrocławiu idea sprawiedliwości naprawczej wdrażana jest od kilku lat. Dzieje się to – jak mówił Ciążyński – m.in. poprzez upowszechnianie we Wrocławiu mediacji, czyli polubownego rozwiązywania sporów. "Poprzez edukację i realizację projekt Wrocławskiego Centrum Sprawiedliwości Naprawczej, dzięki któremu co roku z wrocławskich murów i budynków znikają nienawistne napisy i znaki. To też zasługa wielu zaangażowanych wrocławianek i wrocławian, którzy zgłaszają nam te napisy i znaki, a my dzięki współpracy z wymiarem sprawiedliwości błyskawicznie je usuwamy" – mówił Ciążyński.
We Wrocławiu wypracowany został autorski program wykonywania prac społecznych przez osoby skazane. Dzięki niemu każdego roku z murów znika blisko 2 tys. napisów i graffiti z mową nienawiści, które w ramach prac społecznych usuwają osoby z orzeczeniem ograniczenia wolności. To nawet 100 tys. godzin pracy rocznie na rzecz społeczności Wrocławia – podał wrocławski magistrat.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.