W Pałacu w Strudze pod Wałbrzychem trwają badania konserwatorskie
Od tygodnia w Pałacu w Strudze pod Wałbrzychem trwają badania konserwatorskie. Są prowadzone w ramach praktyk studenckich Katedry Konserwacji i Restauracji Malowideł Ściennych ASP z Krakowa. Przyszli konserwatorzy wykonują drobne odkrywki mające pomóc w uzyskaniu dalszych informacji na temat historii i zdobień wykonanych w pałacu. Ku zaskoczeniu konserwatorów - na tynkach występują nie tylko warstwy z różnych epok, ale i różne warstwy malowideł w ramach poszczególnych epok - opisuje Regina Główczak z ASP w Krakowie
Niewielkie odkrywki to dopiero początek pracy jaka czeka właścicieli pałacu.
Efektem współpracy będzie opracowanie, które nakreśli dalsze kierunki w konserwacji obiektu - dodaje profesor Grażyna Schulze-Głazik z ASP.
Odkrywki prowadzone są w 3 salach na pierwszym piętrze pałacu. Podczas prac odkryto kilka warstw malarskich od gotyku, przez renesans, barok i klasycyzm aż do malowideł datowanych na XIX wiek. To kolejne już odkrycie dekoracji malarskich wnętrz pałacu.
Jak dodają właściciele Agnieszka i Krzysztof Wieczorek - odkrycia z ostatnich lat zupełnie zmieniły ich koncepcję na przyszłość pałacu. Nie będzie to obiekt komercyjny, ani hotelowy, ani restauracyjny. Stanie się niezwykłym muzeum zachowującym bogactwo zdobień, które pokrywają nie tylko ściany sali balowej, ale praktycznie każdego pomieszczenia.
Jak wskazują konserwatorzy, pracy przy warstwach malowideł jest w obiekcie tyle, że nawet gdyby codziennie pracowali w nim wszyscy studenci z każdego roku ASP - konserwacja zajęłaby wiele lat, łącznie z kolejnymi pokoleniami konserwatorów.
Odkrywki sondujące wskazały kolejne warstwy malowideł.
- To już pewne - w pałacu znajdują się one nie tylko w salach reprezentacyjnych, ale praktycznie na każdej ścianie - mówi Agnieszka Wieczorek z Fundacji Pałac Struga
- Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp prac we wnętrzach. Obiekt zyskał wylewki i okna, wkrótce zmieni się też z zewnątrz - dodaje Krzysztof Wieczorek z Fundacji Pałac Struga.
W przyszłym roku minie 20l at od momentu gdy Agnieszka i Krzysztof Wieczorek zostali właścicielami obiektu. Kolejne odkrycia wskazują, że nie będą mogli narzekać na nudę aż do osiągnięcia sędziwego wieku.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.