Słynna "tekatka" nie wyjedzie już na tory? Nie ma pieniędzy na remont parowozu
Między 1,5, a 2mln zł może kosztować remont parowozu TKt48-18 należącego do Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Lokomotywa była jedną z głównych atrakcji naszego regionu. Od 7 lat w wakacje obsługiwała pociągi turystyczne kursujące weekendowo po malowniczych liniach Dolnego Śląska. Teraz zjechała na boczny tor. W czerwcu skończyła się legalizacja kotła. Parowóz wymaga kosztownej naprawy, której nie można przeprowadzić w Polsce. Marzenie o podróżach pod parą schodzi więc - dosłownie - na dalszy tor. -Muzeum nie może sobie pozwolić na samodzielne sfinansowanie naprawy - wyjaśnia Katarzyna Szczerbińska - Tercjak.
Warto pamiętać, że poprzednia naprawa "tekatki" została przeprowadzona w dużej mierze własnymi siłami przez maszynistów i załogę warsztatów w parowozowni. Wtedy jednak, w Polsce działały zakłady w Pile, które przeprowadziły naprawę kotła. Najbardziej prawdopodobny jest więc wariant współpracy Polsko-Czeskiej, o którym mówiliśmy w Radiu Wrocław już w grudniu ubiegłego roku.
wyjaśnia Katarzyna Szczerbińska - Tercjak, dyrektor Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej. Jak mówią muzealnicy - nawet jeśli środki by się teraz znalazły, potrzeba czasu. Co najmniej rok oczekiwania to kolejka do zakładów naprawczych lokomotyw.
Jeśli nie uda się pozyskać wsparcia finansowego z zewnątrz - Muzeum Kolejnictwa, będzie musiało sfinansować naprawę samodzielnie. Na razie jednak priorytetem jest realizacja dużego projektu remontowego parowozowni, w ramach którego nowe życie zyskają też warsztaty. W Jaworzynie Śląskiej liczą, że uda się wówczas przywrócić ich działalność nawiązując współpracę z mechanikami, czy ślusarzami. Warto pamiętać, że Parowóz TKt48-18 do tej pory jeździł m.in dzięki remontowi, który w dużej mierze przeprowadzono kilka lat temu na miejscu - w parowozowni.
Właścicielem Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej jest Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska, która poza muzeum - opiekuje się jeszcze innymi obiektami. W tym Młynem Hilberta w Dzierżoniowie, czy Walcownią w Katowicach.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.