Sztuki wizualne w RWK: Mimesis i YAGA, Jeauk Kang, Karolina Ozimek [WIDEO]
Podchodzenie do tej rozmowy jako “kobiecej” jest dużym uproszczeniem. Kobieta w tej rozmowie to jedna z grup, którym odbierany jest głos w narzuconej przez kulturę, w której żyjemy, narracji. Z Agatą Kalinowską, Agnieszką Sejud i Klementyną Sęgą - artystkami i kuratorką prac prezentowanych podczas tegorocznej edycji TIFF festiwal rozmawiałyśmy o tworzeniu narracji z perspektywy osoby “nienormatywnej”. Rozmawiałyśmy o tym, jak przestaje się milczeć, zabiera głos we własnej sprawie, i nie zgadza się na mówienie innym za siebie. Ani na tłumaczenie nam świata jak w tytule książki Rebeki Solnit "Mężczyźni objaśniają mi świat". W jaki sposób, każda z artystek, za pomocą fotografii, zabiera głos i przerywa milczenie?
Życie poza mainstreamem, które zmusza do nieustannego zadawania sobie pytań o samą swoją wewnętrzną osobę, pozwala zobaczyć więcej. Agata Kalinowska przebyła wewnętrzną podróż w poszukiwaniu swojej tożsamości i ta przebyta droga, jest trzonem opowieści z photobooku "Yaga". Jaka jest YAGA, z której perspektywy opowiada historię w książce?
Wystawa w przestrzeni miejskiej i wystawa jako photobook. O formie, w jakiej prezentowane są prace opowiada Klementyna Sęga.
Wrocław odwiedził kurator wystawy "Beloved Land" prezentowanej w Galerii Foto-Gen do 24.09. Z Jeauk'iem Kang rozmawialiśmy o tym, jak fotografia cyfrowa umożliwiła fotografom z Azji tworzenie narracji z perspektywy wewnętrznej, w kontrze do narzucanej opowieści przesyconej stereotypami budowanej przez zachodnich twórców.
Wystawa "Polarny pożar' to debiut Karoliny Ozimek - po raz pierwszy we Wrocławiu, w Galerii u Agatki na Wyspie Tamka, można oglądać jej oniryczne i efemeryczne fotografie. O projekcie, w ramach którego powstały, rozmawiałyśmy w studio Radia Wrocław Kultura.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.