Premier: Cieszę się, że Polska cieszy się zaufaniem inwestorów amerykańskich
Budowa rozpoczyna się w miejscowości Święte k. Środy Śląskiej. Wzniesienie zakładu ma kosztować ponad miliard złotych - przede wszystkim ze względu na ultraekologiczne rozwiązania. Biorący udział w uroczystości wmurowania kamienia węgielnego premier Mateusz Morawiecki, który zwrócił uwagę na efekty gospodarcze dla regionu.
- Korzyść dla lokalnych rolników, którzy będą mogli sprzedawać swoje produktu tutaj właśnie, do nieopodal leżącego zakładu, tworzonego właśnie nieopodal Środy Śląskiej w województwie dolnośląskim. Cieszę się, że Polska cieszy się zaufaniem inwestorów amerykańskich.
Fabryka ma rozpocząć działalność już za dwa lata. - Do 2035 roku chcemy osiągnąć w tym miejscu pełną neutralność pod względem klimatycznym - zapewnił szef europejskiego oddziału koncernu Silviu Popovici:
- Chcemy się dalej rozwijać w Europie, ale musi to być wzrost zrównoważony, dbający w pierwszej kolejności o środowisko i ludzi, a dopiero w drugiej o zyski. Tworzymy wizję nowej, ekologicznej przyszłości produkcji żywności w Europie. Polska będzie w awangardzie realizacji tej wizji.
Z inwestycji już cieszą się dolnośląscy rolnicy. Zakład daje możliwość odbudowy dawnej potęgi tzw. ziemniaczanego zagłębia w okolicach Środy Śląskiej. Inwestor zakłada, że przy pełnej produkcji co roku będzie potrzebował około 10 tysięcy ton kukurydzy i 60 tysięcy ton dolnośląskich ziemniaków.
Budowa zakładu k. Środy Śląskiej to największa inwestycja w historii Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.