#polityka: Polski Ład receptą na służbę zdrowia? [POSŁUCHAJ]
Polski Ład to firmowany przez partie tworzące Zjednoczoną Prawicę nowy program społeczno-gospodarczy na okres po pandemii. Jego fundamenty m.in. to 7 proc. PKB na zdrowie.
Plan na zdrowie zakłada także utworzenie Funduszu Modernizacji Szpitali i uruchomienie Funduszu Medycznego. Przewiduje też rozwój Centrum Obsługi Pacjenta (pacjent.gov.pl), planowane jest zniesienie limitów u specjalistów dla wszystkich Polaków, wprowadzenie wyższych wynagrodzeń kadr medycznych, a także usprawnienie nocnej pomocy lekarskiej i profilaktykę dla osób powyżej 40 lat. Uruchomiony zostanie także program badań profilaktycznych finansowany ze środków publicznych, Krajowa Sieć Onkologiczna i Krajowa Sieć Kardiologiczna.
Przedstawiciele władz lokalnych obawiają się, że Polski Ład spowoduje wprowadzenie do szpitali komisarzy. Czy faktycznie samorządowcy mogą się obawiać? - Takie pomysły już były, może nie na taką skalę – mówi Aleksander Marek Skorupa:
Marcin Krzyżanowski tłumaczył, na czym zmiany będą polegały i w jaki sposób system może zostać usprawniony:
Czy grozi nam zamykanie szpitali? Aleksander Marek Skorupa mówił, że z nadmiarową bazą mieliśmy już do czynienia w latach 90-tych na Dolnym Śląsku:
Marcin Krzyżanowski mówi, że zamykanie szpitali nigdy nie jest kierunkiem, co innego konsolidacja placówek. Przekształcenie szpitali jednak nie jest zawsze łatwe.
A co z kadrami? Czy Polaków będzie miał kto leczyć? Marcin Krzyżanowski:
Aleksander Marek Skorupa mówi, że dla pielęgniarek powinien zostać wprowadzony jednolity system wynagradzania:
Posłuchaj programu:
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.