Gminy górskie chcą zmian w rządowej tarczy. Michał Dworczyk: Do piątku odpowiemy
Do rządu skierowano postulaty dotyczące przede wszystkim zmiany sposobu wykorzystania rządowej tarczy, która jak dotąd może zostać przeznaczona na inwestycje:
- My jeszcze pieniądze na inwestycje mamy. Ja teraz nie mam na odśnieżanie, na oświetlenie, na pensje dla urzędników i nauczycieli. Myśmy z budżetu milion złotych ściągnęli, żebyśmy w ogóle z jakiejkolwiek pomocy mogli skorzystać. Wydatki bieżące i wpływy bieżące są najważniejszą sprawą do załatwienia – powiedział Radiu Wrocław Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku.
Z samorządowcami zdalnie połączył się szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk, który obiecał do piątku odpowiedzieć na wszystkie przedstawione pytania:
- Postulaty czy propozycje, które przekazane mi zostaną przez pana burmistrza Piotra Lewandowskiego, to do piątku zobowiązuje się, że pisemnie odpowiemy na nie i przez pana burmistrza przekażemy uczestnikom dzisiejszego spotkania – mówił Michał Dworczyk.
12 lutego otwarte zostaną m.in. wyciągi narciarskie. Warunkowe otwarcie na 2 tygodnie daje szansę przedsiębiorcom na częściowe odrobienie strat. Burmistrz Dusznik Piotr Lewandowski zaznaczył, że zarówno gminy jak i przedsiębiorcy są przygotowani do działalności w reżimie sanitarnym:
- Wszyscy są przygotowani, zmobilizowani, jest wiele rzeczy, które przygotowali można powiedzieć nadprogramowo. W tej chwili brak jest oficjalnych kryteriów jeszcze na jakich zasadach będziemy oceniani. Więc te dwa tygodnie są dla nas niepewne i mamy nadzieję, że się nie skończy na dwóch tygodniach – mówi Piotr Lewandowski.
Samorządowcy mają nadzieję, że górskie miejscowości pozytywnie przejdą 2 tygodniowy test. Firmy nie liczą już na wielkie zyski, ale wznowienie działalności pozwoli na cząstkowe odrobienie strat.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.