Uzdrowisko negatywnie o odwiercie geotermalnym. Lądeccy radni proszą o pomoc marszałka
Spółka Uzdrowiska Lądek-Długopole odmówiła udziału w badaniach geotermalnych na terenie Lądka–Zdroju. Gmina chce wykonać kolejne badania, aby sprawdzić czy nowy odwiert będzie miał wpływ na dotychczas eksploatowane źródła. Wykonany odwiert badawczy LZT – 1 na głębokości 2500 metrów za niespełna 19 milionów złotych, to zbyt mało. Jak określił zespół badawczy potrzebne są kolejne badania, aby w pełni określić zasoby odkrytego złoża wód termalnych. Prezes Uzdrowisk Lądek – Długopole S.A. Joanna Walaszczyk nie ma wątpliwości co do negatywnego wpływu nowego odwiertu na aktualnie eksploatowane złoża i stanowczo odmawia współpracy:
Jak powiedział Radiu Wrocław burmistrz Lądka Roman Kaczmarczyk, naukowcy są innego zdania:
W tej sprawie zwołano nadzwyczajną sesję Rady Miejskiej, podczas której podjęto stosowną uchwałę. Przewodnicząca rady Małgorzata Bednarek mówi, że samorządowcy swój apel podpierają konsultacjami z naukowcami Uniwersytetu Poznańskiego i Politechniki Wrocławskiej:
Małgorzata Bednarek mówi, że wystosowany apel, to prośba o ponowne rozważenie decyzji spółki. W wykonanym odwiercie samorządowcy widzą szansę rozwoju gminy i nie chcą zmarnować największej w historii dotacji jaką otrzymał Lądek.
Jak zapowiada burmistrz gmina i tak przejdzie do II etapu badań, bez ingerencji w wykorzystywane źródła:
Wykonany odwiert został w całości sfinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina Lądek-Zdrój deklaruje pozyskanie środków na dalsze badania.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.