Strajkowy ogórek reanimowany. MPK Wrocław rusza z remontem klasyka
Autobus jest remontowany w ramach umowy, którą podpisało Centrum Historii Zajezdnia z konsorcjum, na czele którego stoi MPK Wrocław. Przed wrocławskim przewoźnikiem nie lada wyzwanie – wyremontowanie poszycia zewnętrznego, dodanie nowego lakieru (kość słoniowa i czerwień), wykończenie wnętrza, w tym foteli i wykładziny. Oprócz tego, mechanicy MPK wyremontują także konstrukcję podwozia i nadwozia. Wszystko po to, aby strajkowy ogórek był przywrócony do swojego klasycznego wyglądu.
- Wielu wrocławian darzy sentymentem wrocławskie „ogórki”, dlatego chcemy, żeby ten remontowany był jak najbardziej klasyczny – mówi prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Zadbamy o to, aby wszystko, od lakieru po wykończenie wnętrza, oddawało ducha legendarnego Jelcza 043.
Pojazd ma być gotowy w sierpniu 2021 roku, tak aby mógł wziąć udział w przyszłorocznych obchodach sierpnia 80’.
– Przypomnijmy, że takim autobusem Tomasz Surowiec zablokował wyjazd z zajezdni autobusowej przy ul. Grabiszyńskiej, gdzie teraz znajduje się nasze Centrum – mówi dyrektor Centrum Historii Zajezdnia Marek Mutor. – Miało to miejsce 26 sierpnia 1980 roku. Rozpoczęty w ten sposób strajk przyczynił się do powstania wrocławskiej „Solidarności”.
„Ogórek” trafi na stałe do Centrum Historii Zajezdnia. W tygodniu będzie przywoził do niego dzieci z wrocławskich szkół, a weekendami będą mogli nim podróżować turyści zwiedzający Wrocław.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.