Godziny dla seniorów wykluczają osoby niepełnosprawne?
Jak mówi pan Robert, mimo pierwszej grupy inwalidzkiej i poważnej niepełnosprawności ruchowej, nie został on obsłużony na poczcie:
Jak tłumaczy rzecznik praw konsumenta Grzegorz Miś - niestety przepisy jasno mówią o tym, dla kogo są wyznaczone przez prawo godziny:
Mocodawca przepisów, czyli Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej tak odpowiedziało na pytanie naszego słuchacza:
Eksperci Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej analizowali wprowadzenie rozwiązania uwzględniającego osoby z niepełnosprawnościami w grupie osób, która może robić zakupy w wyznaczonych godzinach.
Z formalnego punktu widzenia są to osoby, które spełniają kryterium prawne, czyli posiadają stosowne orzeczenie wydane przez jeden z uprawnionych do tego organów. Aktualnie liczba osób zaliczonych, prawomocnym orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności lub o wskazaniach do ulg i uprawnień lub wyrokiem sądu, do stopnia niepełnosprawności w Polsce wynosi ponad 4 miliony.
Skumulowanie seniorów, którzy mogą robić zakupy w godzinach od 10.00 do 12.00 z osobami niepełnosprawnymi i kobietami w ciąży, mogłoby stworzyć spiętrzenie kolejek przed sklepami, czyli przynieść efekt odwrotny do zakładanego.
Jednocześnie zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, jako grupę podlegającą szczególnej ochronie, wymienia się przede wszystkim osoby powyżej 60 roku życia. W tej grupie są też osoby z niepełnosprawnościami, które mogą skorzystać z już obowiązujących uregulowań w zakresie ułatwień w robieniu zakupów.
W związku z dodaniem kolejnej grupy uprawnionej do robienia zakupów w wyznaczonych godzinach, poważnym utrudnieniem dla obsługi placówek handlowych (kasjerów, ochrony) byłaby konieczność weryfikacji dokumentów potwierdzających niepełnosprawność (w tym wyroków sądu, legitymacji i orzeczeń osób niepełnosprawnych wydawanych przez wiele organów takich jak organy emerytalno-rentowe, komisje lekarskie do spraw inwalidztwa i zatrudnienia, powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności). Ponadto po wprowadzeniu przez Rząd kolejnych ograniczeń większość sklepów wydłużyła godziny pracy tak, by umożliwić zrobienie bezpiecznych zakupów przez obywateli, w tym przez osoby z niepełnosprawnościami i kobiet w ciąży. Część placówek handlowych czynna jest przez całą dobę.
Każdy sklep może sam, mając na uwadze zwyczajowe prawo, ustalić zasady obsługi osób niepełnosprawnych i kobiet w ciąży, na przykład pod względem pierwszeństwa w kolejce do kasy lub wyznaczenia kasy przeznaczonej dla osób uprzywilejowanych. Mając powyższe na uwadze nie zapadła decyzja o wprowadzeniu godzin zakupów dla osób z niepełnosprawnościami ich opiekunów i kobiet w ciąży.
Wprowadzenie ponownie godzin dla seniorów regulują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przepisy te zostały przewidziane dla osób powyżej 60. roku życia. Godziny dla seniorów obowiązują od godz. 10.00 do 12.00. W weekendy godziny dla seniorów nie obowiązują.
Godziny dla seniorów obowiązują w sklepach spożywczych, drogeriach, aptekach i obiektach świadczących usługi pocztowe. Przepisów o godzinach dla seniorów nie stosuje się, w przypadku gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.