Konsekwencje kary dyscyplinarnej nałożonej przez Watykan na ks. kard. Henryka Gulbinowicza [POSŁUCHAJ]
W ostatni piątek opublikowany został komunikat Stolicy Apostolskiej związany z karami dyscyplinarnymi nałożonymi na kardynała Henryka Gulbinowicza. Przypomnijmy, że duchowny ma zakaz uczestniczenia w jakiejkolwiek celebracji lub spotkaniu publicznym, został pozbawiony prawa do nabożeństwa pogrzebowego w katedrze i pochówku w katedrze, musi też wpłacić odpowiednią sumę pieniędzy jako darowizny na działalność Fundacji św. Józefa, powołanej przez Konferencję Episkopatu Polski w celu wspierania działań Kościoła na rzecz ofiar nadużyć seksualnych, pomocy psychologicznej oraz prewencji i kształcenia osób odpowiedzialnych za ochronę nieletnich.
Ma to związek z wysuwanymi pod adresem kardynała zarzutami o tuszowanie nadużyć seksualnych podległych mu księży, ale też popełnionych przez niego samego.
W „Wieczorze zDolnego Śląska" tę sprawę komentowali:
- Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes Fundacji Świętego Brata Alberta, który jako jeden z pierwszych domagał się bezkompromisowego rozliczenie afer seksualnych w polskim kościele
- Tomasz Terlikowski, filozof, pisarz, publicysta katolicki
- Ksiądz doktor Rafał Kowalski, rzecznik prasowy Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej
- Dr hab. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej, współautor mającej się na dniach ukazać książki: „Dialog należy kontynuować...". Rozmowy operacyjne Służby Bezpieczeństwa z ks. Henrykiem Gulbinowiczem 1969–1985. Studium przypadku."
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.