Zespół Mikromusic i Leszek Możdżer z Fryderykiem 2020 [WYWIAD]
Mikromusic z Dolnej Półki to całkiem nowa, akustyczna odsłona zespołu. Szukając niecodziennych brzmień grupa sięgnęła po nietypowe instrumenty. Czego nie umieli zrobić sami, kupili u lokalnych rzemieślników bądź znaleźli na targu staroci. Na koncercie można usłyszeć takie instrumenty jak gitary z pudełek po cygarach czy miski dla psów, weselny akordeon, saxhorn barytonowy, basowy flet czy turecki saz. Jest też więcej śpiewania na głosy i zabiegów, które zaczarują nas podczas długich jesiennych wieczorów.
POSŁUCHAJ ROZMOWY Z NATALIĄ GROSIAK O ALBUMIE "MIKROMUSIC: Z DOLNEJ PÓŁKI"
Najnowsza płyta Mikromusic pod tytułem „Kraksa” opowiada o miłości. O miłości bezwzględnej, do własnej osoby, wewnętrznego dziecka, przyjaciół, psa, o miłości przeszłej, toksycznej, naprawionej. Muzycznie Mikromusic trzyma się cały czas lat 80-tych i 60-tych. Tekstowo jest jak zawsze i melancholijnie i zabawnie. Tytułowa Kraksa to pies Natalii Grosiak. Natalia adoptowała Kraksę 15 lat temu. Kraksie poświęcona jest też ostatnia piosenka na płycie, w której wokalistka powoli żegna się ze swoim psem.
Natalia Grosiak o płycie „Kraksa”:
-Kraksa to miłość. Rok temu, gdy zaczęłam pisać piosenki do nowej płyty, wiedziałam, że opowiadać będzie o miłości. Świat przeżywa trudne chwile i my, artyści, czując, że zachwiany został balans energii, zaczynamy szukać wokół siebie miłości. Kraksa to pies. Ma 18 lat, urodziła się w okolicach Koszalina. Miała być jednym z utopionych zaraz po urodzeniu szczeniąt z niechcianego miotu. Uratowana przez przypadkowego świadka. Przechodziła z rąk do rąk. W końcu trafiła do mnie. Miała chorobę sierocą. Całe życie mnie pilnowała. Aż do teraz, kiedy ze starości ogłuchła i oślepła. Odpuściła i odpoczywa w swoim legowisku przed nadchodzącą po nią powoli śmiercią. Ale już wie, że nie opuszczę jej. Póki śmierć nas nie rozłączy. Kraksa to świadek. Jesteśmy ze sobą od 15 lat. Wie o mnie najwięcej. Była ze mną prawie non stop na prawie każdym etapie mojego życia. Nagrała ze mną wszystkie płyty Mikromusic, często śpiąc obok moich stóp, gdy śpiewałam do mikrofonu w studiu.
***
Tracklista płyty „Kraksa”:
1. Drzewiej
2. A ja co?
3. Nie odchodź
4. To już koniec
5. Pokochaj to dziecko
6. Najlepsza
7. Brzoza
8. Operacja na otwartym sercu feat. Piotr Rogucki
9. Łajka
10. Winna
11. Kraksa
W gronie laureatów znaleźli się także Hania Rani, Muniek Staszczyk, Dawid Podsiadło i działający we m.in. we Wrocławiu Leszek Możdżer (w kategoriach muzyka rozrywkowa i jazzowa).
POSŁUCHAJ WYWIADU Z LESZKIEM MOŻDŻEREM
Leszek Możdżer otrzymał statuetkę za ALBUM "Ikar" - kategoria: muzyka ilustracyjna.
Nagrody, przyznawane przez Akademię Fonograficzną, zostaną wręczone podczas przyszłorocznej edycji Fryderyk Festiwal.
Nazwiska zwycięzców ogłoszono w czasie konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek w Warszawie.
W kategorii "album roku pop" uhonorowano Natalię Przybysz za "Jak malować ogień", a jako "album pop alternatywny" uhonorowano Darię Zawiałow za "Helsinki". Statuetkę za nagrania rockowe przyznano Muńkowi Staszczykowi ("Syn miasta"), za muzykę ilustracyjną - Leszkowi Możdżerowi ("Ikar"), a za alternatywę - Hani Rani ("Esja"). "Album roku hip hop" to "Pocztówka z WWA, lato '19" Taco Hemingwaya.
"Utworem roku" okazała się "Pola" Muńka Staszczyka, autorem roku został Błażej Król, a kompozytorami roku - ex aequo - Hania Rani i Dawid Podsiadło oraz Olek Świerkot. Podsiadło zdobył także nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla twórcy tekstu i muzyki oraz nagrodę publiczności za piosenkę "Najnowszy Klip".
Podczas konferencji poinformowano również, że Złotymi Fryderykami uhonorowano Perfect, Tomka Lipińskiego i Czesława Bartkowskiego. Lista nagrodzonych jest już dostępna na profilu facebookowym Fryderyk Festiwal.
Fryderyki to nagrody przyznawane przez polskie środowisko muzyczne. Pierwszy raz wręczono je w 1995 r. Laureatów wybierają członkowie Akademii Fonograficznej, która powstała w 1999 r. Głosowanie jest dwuetapowe i tajne. Obecnie Akademia Fonograficzna liczy ok. 1400 członków. Co roku zapraszani są do niej nominowani do Fryderyków artyści.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.