W Sobótce zamontowano czujniki smogu
Czujniki smogu najczęściej wyszczególniają pyły PM10 oraz PM2,5, o których szkodliwości powiedział Radiu Wrocław Dr hab. Tomasz Zatoński - specjalista Uniwersytetu Medycznego ds. wpływu zanieczyszczonego powietrza na zdrowie:
- Tlenki siarki, tlenki azotu, benzoalfapiren, tlenek węgla, czyli czad, bardzo dużo różnorakich substancji chemicznych, z których każda negatywnie, niszcząco wpływa na organy naszego ciała. Możemy sobie wyobrazić, że to jest takie przewlekłe inhalowanie dymu tytoniowego - mówi dr Zatoński.
Co jednak kiedy stany są alarmujące, czy można się jakoś chronić?
- My cały czas się zastanawiamy a może maseczkę nosić, a może oczyszczać powietrza. Nie, jedynym rozwiązaniem jest zakończenie emisji substancji szkodliwych, bo te wszystkie protezy są nieskuteczne, dają nam pozorne uspokojenie. Tylko te maseczki FPP2 i FPP3, które mają wysoką szczelność, zatrzymują pył zawieszony - tłumaczy lekarz.
Pyłów zawieszonych nie jest w stanie powstrzymać większość używanych przez nas maseczek. Co prawda odpowiednio szczelne i certyfikowane maski FFP2 i FFP3 zatrzymują pył, nic to jednak kiedy dostaje się one także do organizmu przez oczy czy skórę. Jedynym rozwiązaniem pozostaje wymiana pieców i zakończenie emisji substancji szkodliwych.
Radio Wrocław nie odpowiada za treść komentarzy.